Kurumsal Bakım Sözleşmesi

Yapılan periyodik bakımlar sonucu bilgisayar sistemleri ve çevre birimlerinde arızalar tespit edilerek ileride meydana gelebilecek muhtemel arızaların giderilmesi amaçlanır. Bilgisayar, Server, Network ve Çevre birimleri gibi Kamera Sistemleri,Alarm Sistemleri tüm sistemin çalışmasını etkileyen kritik arızalara 1-5 saat içinde müdahale edilerek sistemin kesintisiz çalışması amaçlanır.

Bu anlaşma Kurumların hızlı servis alabilmesi için çözülebilecek problemlerin İlk önce telefonla, çözülmemesi durumunda İDARE bilgisi dahilinde Uzak Masa Üstü yazılımları ile destek verilmesini ek olarak kapsar. Periyodik bakımlarda makinelerin genel temizliği ve sistemin daha yüksek performansta çalışabilmesi için gerekli ayarlar ve bakımlar yapılır. Veri kayıplarının yaşanmaması için sözleşme dahilinde ki her cihazın verileri Veri Depolama birimine yedeklenmesi amaçlanır. Yapılan genel periyodik bakımlar sayesinde bilgisayarlara, sunucu sistemlerine bulaşmış virüsleri Lisanslı Antivirus programı olması halinde temizlenerek verilerin korunması ve aksaklıkların giderilmesi amaçlanır.

Bilgi teknolojisi alanında ihtiyaç duyulan danışmanlık hizmetlerini vermek, istek doğrultusunda mevcut sistemlerinin iyileştirilmesi için fizibilite raporları hazırlamak, bu konuda önerilerde bulunmak amaçlanır.

Belirtilen destek kapsamı dahilinde Microsoft Windows Xp, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2016 ve Ubuntu işletim sistemlerine sahip olan Kurumlara her türlü desteğin verilmesi amaçlanır.